Jak robić lepsze zdjęcia telefonem - Katarzyna Hanus
Jak robić lepsze zdjęcia telefonem

Umówmy się, że zrobienie zdjęcia telefonem jest bardzo wygodne. Mamy go ze sobą praktycznie wszędzie i to jest jego ogromna zaleta. Za telefonem przemawia również jego mała waga:) W dzisiejszych czasach producenci prześcigają się, żeby nam zaoferować coraz to lepszy wbudowany aparat w telefonie. Smartfony, z których dzisiaj korzystamy potrafią wiele i można z nich wiele wycisnąć:) Trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić:) Jeśli jesteś ciekawy jak, to ten wpis jest dla Ciebie.

 

8 porad jak robić lepsze zdjęcia telefonem

1

Wyczyść obiektyw

 

To wbrew pozorom chyba najważniejsza i zarazem najprostsza z porad:)Przyznajcie się kiedy ostatnio czyściliście obiektyw? Soczewki w naszych telefonach są narażone na brud ponieważ stale je dotykamy naszymi palcami. Jeśli takim brudnym obiektywem zrobicie zdjęcie może ono wyjść nieostre i rozmazane. Dlatego przede wszystkim polecam Wam wyrobić sobie nawyk częstego wycierania obiektywu w telefonie. Gwarantuje Wam, że dzięki temu będziecie mieli o wiele większe szanse na lepsze zdjęcie.

2

Poszukaj światła

Od światła zależy naprawę wiele, to się tyczy zdjęć zrobionych telefonem jak i aparatem.  Jeśli tylko macie możliwość „zaaranżowania sceny”, którą będziecie fotografować, to starajcie się ustawić waszego modela lub obiekt jak najbliżej okna.  Pamiętajcie jednak, że gdy słońce świeci bezpośrednio na fotografowany obiekt to łatwo takie zdjęcie „prześwietlić”. Przy mocnym słońcu ustawcie modela raczej w cieniu. Warto pamiętać o tym, żeby obiekt ustawić jak najbliżej światła, jednak nie bezpośrednio w promieniach słonecznych.

Za wszelką cenę starajcie się nie używać lampy błyskowej wbudowanej w telefonie. Zdjęcie zrobione z taką lampą nie wyglądają za dobrze. Błysk oślepi osobę przed tobą, stworzy mocne cienie na twarzy oraz czerwone oczy. Zresztą w aparatach fotograficznych również nie używa się wbudowanej lampy błyskowej, z tych samych względów.

 

 

3

Kompozycja zdjęcia

Kompozycja w fotografii jest bardzo ważna. Pozwala ona uporządkować kadr. Sprawia, że zdjęcie jest czytelne dla odbiorcy, że zapada w pamięć. Tutaj chciałabym tylko krótko poruszyć kwestię trójpodziału ponieważ jest ona bardzo ważna. Spójrzcie na rysunek obok. Te cztery zaznaczone na czerwono punkty to tzw. mocne punkty w fotografii. To własnie tam nasze oko wędruje w pierwszej kolejności. W waszych telefonach powinna być możliwość włączenia sobie tej siatki, czasami znajdziecie ją pod angielską nazwą GIRD.  Pomaga ona również złapać pion na zdjęciu. Zachęcam Was do poszperania w ustawieniach aparatu i włączenia sobie tej opcji na stałe.

 

4

Trzymaj aparat stabilnie

Najlepiej dwoma rękami, lub używając statywu do telefonów. Uważajcie też, ponieważ podczas robienia zdjęcia możecie wprawić aparat w drgania i to też spowoduje, że zdjęcie będzie rozmyte. Tutaj bardzo pomocna jest stabilizacja obrazu.

Żeby zdjęcie wyszło nieporuszone przydatna jest też funkcja wyzwolenia migawki poprzez naciśnięcie przycisku głośności
w telefonie. W niektórych modelach możecie zrobić zdjęcie po wypowiedzeniu dowolnej komendy. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko poruszenia aparatem. Wiem też, że są aplikacje, które pozwalają zrobić zdjęcie np z poziomu słuchawek po to żeby nie dotykać ekranu telefonu. 

 

5

Ustaw punkt ostrości i ekspozycję

Aby uzyskać udany obraz, wiele zależy od właściwego ustawienia ostrości. Autofokus jest zwykle pomocny, ale nie jest bezbłędny. W smartfonach wystarczy dotknięcie palcem ekranu, aby aparat złapał ostrość tam gdzie my tego chcemy. Oprócz tego w momencie gdy dotkniemy ekran możemy ustawić odpowiednią ekspozycję zdjęcia. Zazwyczaj przy dotknięciu ekranu pokazuje się ikona słoneczka, dzięki której możecie rozjaśnić lub przyciemnić zdjęcie. Pamiętajcie o tym ponieważ to może poprawić jakość zdjęcia i sprawić, że będą ostrzejsze.

 6

Podejdź bliżej fotografowanego obiektu

 

 

Aparat w smartfonie ma zoom cyfrowy, co oznacza, że ​​powiększenie spowoduje utratę jakości zdjęcia.
Zamiast przybliżać coś, po prostu podejdź bliżej, jeśli jest to oczywiście możliwe. Podczas korzystania z zoomu cyfrowego tracisz wiele drobnych szczegółów.

W lustrzankach mamy do czynienia z zoomem optycznym, który nie powoduje utraty jakości na zdjęciach. Niestety w telefonach nie ma takiej opcji i myślę, że w najbliższej przyszłości nie będzie.

7

Funkcja HDR 

Funkcja HDR (High Dynamic Range) jest teraz powszechną funkcją zarówno na telefonie iPhone, jak i na Androidzie i może pomóc w robieniu lepiej wyglądających zdjęć. Dzięki niej nasz aparat zamiast robić tylko jedno zdjęcie, wykonuje trzy ujęcia  przy różnej ekspozycji. W rezultacie otrzymamy zdjęcie, które będzie wyglądało poprawnie zarówno w bardzo jasnych jak i ciemnych tonach. Ta technika bardzo dobrze się sprawdza przy fotografowaniu krajobrazów (zachodów słońca itp.). Musicie również pamiętać o tym, że przy używaniu HDR aparat potrzebuje więcej czasu na wykonanie zdjęcia. W związku z tym jesteśmy bardziej narażeni na nieostre zdjęcie wynikające z poruszania aparatu.

8

Aplikacje do obróbki zdjęć

Jeszcze do niedawna nie byłam nawet świadoma, że istnieją takie aplikacje na telefon:) Żyłam sobie w świecie mojej lustrzanki i komputera:) Ale odkąd  częściej fotografuje telefonem to używam również aplikacji do obróbki zdjęć. Dzięki tym aplikacjom możecie zrobić podstawową obróbkę, wyostrzyć obraz, nałożyć filtr. Bardzo polecam np SNAPSEED, jest to bardzo popularna i zarazem bardzo dobra aplikacja. Dzięki niej możemy edytować zdjęcie oraz nakładać różne efekty lub filtry. Możecie ją pobrać tutaj: Android /iOS.   Drugą aplikacją, którą polecam jest ADOBE LIGHTROOM MOBILE ponieważ posiada praktycznie wszystkie funkcje z panelu Basic z komputera na którym  pracuje. Oczywiście bardziej rozbudowane opcje są dodatkowo płatne. Jednak do podstawowej obróbki wersja bezpłatna w zupełności wystarcza. Aplikację możecie pobrać tutaj: Android/iOS

Także do roboty, nie ważne, że nie macie lustrzanki:) Spróbujcie wycisnąć z Waszych telefonów ile się da.

Mam nadzieje,  że te kilka porad pozwolą Wam lepiej robić zdjęcia telefonem.

 

error: Content is protected !!